22 Ağustos 2013 Perşembe
Arkadaşına Tavsiye Et

Gezi parkına destek verip işsiz kalan ünlüler kimler?

Gezi Parkı olaylarına destek olan bir çok ünlü işinden atıldı. Gezi Parkı olaylarına destek veren ünlülerden kiminin yaptığı program yayından kaldırıldı, kimi çalıştığı diziden kovuldu kiminin oynayacağı proje iptal edildi. İşte Gezi Parkı eylemlerinin işsiz bıraktığı o ünlüler. Ünlüler öyle bir işsiz kaldı ki. Gezi Parkı eylemleri onlarca ünlüyü işinden etti, projeleri durduruldu. Gezi Parkı olaylar turizmin, ekonominin yanında ünlü isimleride derinden sarstı. İştke Gezi Parkı eylemlerinde Gezi parkı eylemlerine gerek Twitter'dan gerek olay yerinden destek veren ünlü isimlere şok kararlar geldi. Yapım şirketleri projeleri fes etti. Programları yayından kaldırıldı. İşte o çok ünlü isimlerin listesi. 

ALEV TOPRAKOĞLU

Huzur Sokağı Dizisi'nin senaristi Alev Toprakoğlu bugün Huzur Sokağın Dizisi'ndeki işinden kovuldu. Alev Toprakoğlu Gezi Parkı eylemlerinin tırmandığı günlerde facebook adresinden Başbakan Erdoğan'a hakaret ettiği için işinden atıldı. alev Toprakoğlu'na Başbakan Erdoğan'a hakaret pahalıya patladı. Ünlü senarist Alev Toprakoğlu emek verdiği dizi Huzur Sokağı'ndaki işinden atıldı.
Huzur Sokağı" dizisinin senaristlerinden Alev Toprakoğlu Facebook'a Başbakan Erdoğan’a hitaben “Allah belanı versin RTE, hâlâ yalan söylüyorsun” yazınca işinden oldu.
Dizinin yapımcısı SET Film bugün yaptığı bir açıklama ile Toprakoğlu’yla tüm ilişkilerini sonlandırdıklarını açıkladı:

ŞİRKETİMİZ VE DİZİMİZLE İLİŞİĞİ KALMAMIŞTIR

"Alev Toprakoğlu’nun, facebook hesabında paylaşmış olduğu, sadece hakaretten ibaret olan yazısı, tasvip edilecek bir yazı değildir. Küfür ve hakaret bir görüş değil, bir cinnet halidir. Bu hale gelmiş bir insanında bizimle birlikte, Huzur Sokağı dizisinde olması düşünülemez.
Hayatını yazıyla ifade edip, kazanan insanların hakaret etmesini değil, varsa fikirlerini söylemesini tercih ederiz. Alev Toprakoğlu’nun yazmış olduğu küfür ve hakaret dolu kelimelerinden dolayı da bu kişinin, yapım şirketimiz Set film ve Huzur Sokağı dizisiyle de, bundan böyle bir ilişiğinin kalmadığını önemle duyururuz.
Herkesin kendi alevini taşıdığı bu Dünya’da insanlık, barış ve sevginin kalıcı olması ümidiyle...

SARP LEVENTOĞLU

 Gezi Parkı direnişinin dikkat çeken isimlerinden Sarp Levendoğlu, eyleme destek veren sanatçıların fişlendiği iddiasını değerlendirdi. Sarp Levendoğlu: "Reklam filmi yönetecektim, şimdi beni istemiyorlar. İşimizi yapamaz hale geldik” diyen oyuncu, yeni film projesi “İmam Bayıldı”yı da anlattı.

İşte o röportajın bir kısmı;

Son olarak “Sakarya Fırat” dizisinde rol almıştınız. Yaz sezonu için projeleriniz var mı?
- Bir tane film projesi var, henüz netleşmedi. Birkaç tane de dizi görüşmesi var ama benim şu ana kadar içime sinen bir şey olmadı. Yönetmenliğini yapacağım reklam filmi vardı bir de, şimdi bana çektirmek istemiyorlar.

Neden? 

- “Başka bir ideolojiye sahip olduğunuz için size yaptırmak istemiyoruz” dediler. Üç reklam filmini Mustafa Altıoklar çekecekti, dokuzunu da ben. İkimizle de çalışmak istemiyorlar şimdi. “Siyasi görüşlerimiz uyuşmadığı için size çektirmek istemiyoruz” dendi. İşte böyle baskılar yapılıyor.

YILDIZ TİLBE

Yıldız Tilbe, Gezi Parkı protestolarına destek olmak için Kanal T’deki programını yapmayınca işinden oldu.  Kanal T’de yaptığı “Yıldız Tilbe Show” isimli dizisinin yayından kaldırıldığını söyleyen Tilbe, “Biz programı iptal ettik. Kanalda beni iptal etti. İşime son verdiler. Mecburdum herkes iptal etti. Beyaz da Tarkan da iptal etti. Ben taraf değilim. Tarafsızım ve ülkenin bütünlüğü ve mutluluğundan yanayım. Mutlu olalım” dedi.

OKTAY KAYNARCA

ATV ekranlarında izleyici ile buluşacak olan Kapanmadan Kazan, başlayamadan sona erdi. Sunuculuğunu Oktay Kaynarca'nın yapacağı yarışma programının iptal edilmesinini nedeni Oktay Kaynarca'nın Gezi Parkı eylemlerine destek vermesi mi? İşte Cengiz Semercioğlu'nun o yazısı...
Gezi Parkı eylemlerine destek veren sanatçılar birer birer işsizleştiriliyor. Sözleşmeleri iptal edilen, projesi sona erdirilen, verilen işin geri alındığı olaylar silsilesine bir yenisi daha eklendi. Oktay Kaynarca da aynı kaderin mahkumu oldu...

Cengiz Semercioğlu, Kelebek’teki köşesine ilginç bir iddiayı taşıdı.
İşte Cengiz Semercioğlu’nun yazısının o bölümü

Gezi Parkı, Oktay’ın yarışmasını yedi
Oktay Kaynarca’nın sunduğu “Kapanmadan Kazan” adlı yeni yarışma bu hafta atv’de başlayacaktı. Ama yarışma tanıtımları dönmesine rağmen bir anda ortadan kayboldu. Gezi Parkı olaylarının başından beri ‘black list’lerden bahsediyorum ya... Her alanda hayata geçmeye başladı işte o listeler...  Eyleme başından beri destek vermiş bir isim Oktay Kaynarca... Geçenlerde bu konuyla ilgili Akşam gazetesine de röportaj verdi. “Masumca başlayan bir hareketti, kötü yönetilen bir krize döndü. Hükümet çok puan kazanabilirdi ama yapılan açıklamalar, inatlaşmalar, üstüne gitmeler olayları bu boyuta getirdi” dedi. Aynı röportajda “Bugün olsa Başbakan’a mektup yazmazdım” itirafında da bulundu Oktay. Tüm bunlardan sonra atv’deki yarışması tek bir bölüm bile yayınlanmadan rafa kalktı. Oktay’a telefon açtım, sordum durumu... Önce “Bu konuda konuşmak istemiyorum” dedi. Israr edince “Doğru, 20 bölüm çektik. Ama televizyonculukta olur böyle şeyler” yanıtını verdi. “Sen de biliyorsun ki olmaz Oktay. O kadar para harcanmış, rezil bir şey olsa 20 bölüm çekmezsiniz. Hiç değilse zaman doldurmak için yaz döneminde yayınlanır o bölümler. Meselenin aslı Gezi Parkı’na destek vermenmiş” dedim... “Bilmiyorum... Yorum yapmam ama yarışma yayınlanmayacak” dedi... Benim duyduğum ise Oktay’ın kanala çağrıldığı ve açıkça “Gezi Parkı’na bu kadar açık destek veren biriyle yarışmayı yapmamız mümkün değil” dendiği... Bunu Oktay’a da söyledim... “Toplantıya giriyorum arayacağım seni Cengiz’cim” dedi... Hâlâ aramadı!

ECE ERKEN

”Hükümet bizi ayırmasın. Sokaktaki halk marjinal değil’ dedi.
Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek veren bir diğer ünlüde koyu Beşiktaşlı Ece Erken’di. Fanatik bir Beşiktaşlı olan Ece Erken en çok Çarşı gurubuna desteklerini vermiş onlar için şöyle söyledi: “Oradakilere ağabeylik yapıp, koruyup kolladılar. En son içki satışını yasakladılar. Kötü ortamlarda, karanlıkta en güçlü barıştırıcı, uzlaştırıcıydı. Ayrıca kavgalara mani oldu” dedi ve Beşiktaş Çarşı ile gurur duyduğunu söyledi. Ece Erken Taksim Gezi Parkı eylemleri yaşanırken sosyla medyadan paylaştığı mesajlar ve direnişe destek vermesi onuda Sarp Levendoğlu gibi işinde etti. Ece Erken sosyal medya üzerinden  eylemler esnasında ”Hükümet bizi ayırmasın. Sokaktaki halk marjinal değil’ dedi.

MEHMET ALİ ALABORA

Gezi Parkı eylemlerinde en çok mağdur olan ünlü isi oyuncu Mehmet Ali Alabora. Mehmet Ali Alabora'ya Gezi eylemlerinde attığı tweet nedeniyle cephe oluşturuldu.

BURAK AKSAK

Leyla ile Mecnun dizisinin senaristi Burak Aksak açıklamalarda bulundu.
Oyuncuları, yönetmen ve senaristi Gezi direnişine destek verdiği için TRT tarafından yayından kaldırıldı. Dizinin ünlü senaristi Burak aksak TRT kanalına twitterdan teşekkür etmişti.
Burak Aksak bir televizyon kanalına açıklamalarda bulundu. Aksak "Özellikle mağduriyet durumuna düşmüşse insan mutlaka şu soruyu sormuştur, acaba gitmese miydim?Bir an içinden geçmiştir. Evet içimizden geçti, kendimize sorduk ve dedik ki eğer yine öyle bir 31 Mayıs gecesi olursa evet yine gideriz" diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR